D8, most přes Mordovu rokli

Informace o cestování ve Slovinsku

Základní informace pro motoristy

Na území Slovinka platí povinnost používat tlumenná světla po celý den. Mlhovky je nutné použít kdykoli, kdy viditelnost poklesne pod 50 procent. Používání dálnic a rychlostních silnic podléhá mýtu. Maximální povolená hodnota alkoholu v krvi je 0,5 ‰.

V zemi se platí eurem (EUR), mezinárodní telefonní předvolba Slovinska je +386. Slovinsko používá středoevropský (letní) čas stejně jako Česká republika. Více informací můžete nalézt na stránkách MZV ČR nebo ÚAMK.

Dopravní značení

  • Zelené dopravní značky značí dálnice.
  • Modré dopravní značky značí čtyřpruhové dálkové tahy a rychlostní silnice.
  • Žluté dopravní značky značí silnice a ostatní cíle.

Rychlostní limity

Město Mimo město Silnice pro motorová vozidla Dálnice
Osobní automobil 50 90 100 130
Obytný automobil 50 80 80 100
Motocykl 50 90 100 130
Osobní automobil s obytným přívěsem 50 80 80 80

Mýtné

Od 1. července 2008 jsou dálnice a rychlostní silnice pro vozidla do 3,5 t zpoplatněny dálniční známkou. Předchozí systém výběru mýta v hotovosti na mýtnicích a elektronickým systémem ABC se ruší.

 

Ceny dálničních známek

Druh známky Vozidlo Cena
Roční
Platná od 1. prosince roku předcházejícího do 31. ledna roku následujícího
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou do 1,3 m, s libovolným přívěsem 110 €
Měsíční
Platná ode dne zakoupení do dne se stejným číslem následujícího měsíce po zakoupení. Pokud v následujícím měsící takový den není, tak do posledního dne měsíce.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou do 1,3 m, s libovolným přívěsem 30 €
Týdenní
Platná sedm za sebou následujících kalendářních dní včetně dne vyznačeného na kupónu jako počátku platnosti.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou do 1,3 m, s libovolným přívěsem 15 €
Roční
Platná od 1. prosince roku předcházejícího do 31. ledna roku následujícího
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou více jak 1,3 m včetně, s libovolným přívěsem 220 €
Měsíční
Platná ode dne zakoupení do dne se stejným číslem následujícího měsíce po zakoupení. Pokud v následujícím měsící takový den není, tak do posledního dne měsíce.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou více jak 1,3 m včetně, s libovolným přívěsem 60 €
Týdenní
Platná sedm za sebou následujících kalendářních dní včetně dne vyznačeného na kupónu jako počátku platnosti.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t a výškou nad přední nápravou více jak 1,3 m včetně, s libovolným přívěsem 30 €
Roční Motocykly 55 €
Pololetní Motocykly 30 €
Týdenní Motocykly 7,50 €

 

Rakousko

 

Dálniční známky jsou nepřenosné. Pro informace o cenách za průjezd tunelem pod Karavankami se podívejte, prosím, na stránku o Rakousku.

Prodejní místa

K dostání jsou známky na čerpacích stanicích (OMV, Petrol, MOL, Agip) ve Slovinsku stejně tak jako v kancelářích národního autoklubu AMZS (Avto-Moto Zveza Slovenije) a správce dálnic DARS (všechny mýtnice: CP Kozina, CP Unec A, CP Unec B, CP Logatec, CP Postojna A, CP Postojna B, CP Divača, CP Senožeče, CP Bazara, CP Vrhnika, CP Krško, CP Krtina S, CP Krtina J, CP Solv. Konjice, CP Hrušica). Dále je možné koupit známku v řetězci SPAR nebo na poště.
V Chorvatsku lze dálniční známky zakoupit na čerpacích stanicích Petrol, Ina, Tifon. V Maďarsku čerpací stanice MOL a Ina. V Rakousku lze známky získat na čerpacích stanicích v Korutanech a dálnici A 10, v pobočkách společnosti ASFINAG a rakouského automotoklubu ÖAMTC a zejména na čerpací stanici BP v Drasenhofen (z Česka přes Mikulov).

Aktuální stav

Slovinsko jako tranzitní země střední Evropy má velmi dobře vybudovanou síť silnic a dálnic. Výrazné zlepšení přineslo dobudování posledního úseku A4 z Draženci na hranice s Chorvatskem.

Dopravní situace

Jízda po Slovinsku je krom letního období klidná, problematické jsou pouze silnice ze severu na jih. Během prázdnin je zapotřebí počítat s častými zácpami, problémem je již i hlavní město, kde se plánuje rozšiřování na 3 jízdní pruhy v každém směru jízdy.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot naleznete zde

Důležité odkazy a kontakty

Turistický portál www.slovenia-tourism.si
Slovinská správa dálnic www.dars.si
Slovinská automobilová asociace www.amzs.si
Dopravní informace ze silniční sítě www.promet.si
Síť čerpacích stanic Petrol www.petrol.si
Hasiči 112
Policie 113
Záchranná služba 112
SOS 112

Stav: květen 2019

Pečlivě jsme pro Vás připravili tyto informace. Prosíme Vás o pochopení, že správnost a úplnost těchto informací je bez záruky.


© 2002 – 2024 ceskedalnice.cz

info@ceskedalnice.cz | Poslední změna stránky 14. 5. 2019 | RSS Novinky

Obsah stránek ceskedalnice.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.

Používáme WordPress