D8 v Krušných horách

Informace o cestování v Norsku

Norsko

Stručné info

Svícení Povinné celoroční svícení po celý den
Mýto Dálnice
Povolené množství alkoholu v krvi Alkohol: 0,2 ‰ (při překročení vysoké pokuty)
Měna Norská koruna (NOK)
Telefonní předvolba + 47
Časové pásmo Středoevropský, v letním období + 1 hodina
Další informace Informace MZV ČR

Rychlostní limity

Město Mimo město Silnice pro motorová vozidla Dálnice
Osobní automobil 50 80 80 90
Obytný automobil 50 80 80 90
Motocykl 50 80 80 90
Osobní automobil s obytným přívěsem 50 80 80 80
Pozn.: Rychlost na dálnicích může být lokálně zvýšena na 100 km/h. Na hlavních mezinárodních tazích je nad obecný limit rychlost rovněž zvýšena na 90 km/h.

Základní informace pro motoristy

Nezapomeňte hlavně na: značku CZ (při cestách po EU již není nutná, jestliže máte EU registrační značku), zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Doporučujeme hasicí přístroj.

Parkování v modrých zónách je zpoplatněno. Telefonování během jízdy je možné pouze se sadou hands free.

Dopravní značení

 • Modré dopravní značky značí cíle, které lze dosáhnout po dálnici.
 • Dopravní značky vedoucí motoristy z ostatních silnic na dálnice jsou modré s bílým textem a bílým symbolem dálnice.
 • Dopravní značky vedoucí motoristy na všechny ostatní silnice a cíle jsou žluté s černým textem.
Rv 17

Mýtné

Používání dálnic, vybraných úseků evropských silnic, mostů, tunelů a vjezdů do center měst je zpoplatněno. Mýtné je možné zaplatit na mýtnicích (Bomstasjon) v hotovosti nebo pomocí elektronického systému AutoPASS.

Značka před mýtnicí

Při placení v hotovosti můžete na dálnicích a některých úsecích silnic využít obsluhy nebo mýtné zaplatit pomocí automatu, budete potřebovat norské mince. Pruhy pro placení v hotovosti jsou označeny bíle (Manuell a Mynt/Coin), pro systém AutoPASS modře a pro předplatitele žlutě (Abonnement). Při nezaplacení je sejmuta Vaše RZ (SPZ). Ve městech (například Stavanger) bývá více míst s výběrem mýta, stačí zaplatit mýtné na jednom z nich, neboť zaplatíte denní paušál pro vjezd do města. O víkendech je průjezd městy zdarma. Na většině mýtnic je možné platit i kreditními kartami. Mýtné se pohybuje v závislosti na délce úseku v rozmezí 10 – 30 NOK.

AutoPASS

Placení mýta prostřednictvím elektronického systému AutoPASS je možné po zakoupení palubní jednotky (OBU), která se umisťuje na čelní sklo nejlépe před zpětné zrcátko. Jednotku lze získat s určitým kreditem, který je možné dobít, a je registrována na konkrétní automobil. Palubní jednotku AutoPASS lze získat pouze při podepsání smlouvy s některou ze společností provozujících výběr mýta, jestliže máte BroBizz (elektronická jednotka, více informací viz Dánsko) ze spojení přes Øresund nebo Storebæltského mostu, můžete si zřídit smlouvu AutoPASS na Váš BroBizz (více informací na stránce o Dánsku). Při každém průjezdu placeným úsekem se odečte určitý obnos, nedostatek kreditu je signalizován při průjezdu. Většina operátorů zpravujících mýto nabízí své služby na čerpacích stanicích v blízkosti. V Oslu můžete získat smlouvu a palubní jednotku u čerpacích stanic ESSO. Ceny za jednotku se různí mezi zpoplatněnými silnicemi a tedy společnostmi liší.

Mýtnice

Automatické brány

V některých městech (Oslo, Bergen a Tønsberg) jsou instalovány plně automatické brány, kterými jenom jednoduše projedete (pruhy jsou označeny Do not stop) a mýtné zaplatíte na nejbližší benzinové pumpě, na kterou Vás dovede příslušná dopravní značka.

Automatická brána

Jestliže nezastavíte a zaplatíte během tří dnů, přijde Vám účet poštou bez dalších poplatků. U některých takových automatických bran je možné zastavit v pruhu tomu určeném a mýtné zaplatit u automatu.

Středisko služeb

Úseky podléhající mýtu

Leták 2017

Nordkapp

Trajekty

Vzhledem k poloze Norska a jeho členitému pobřeží jsou trajekty běžným dopravním prostředkem. Nejrychlejší cesta do země vede přes Dánsko a poté buď přes Øresundský most nebo trajektem Helsingør – Helsingborg a dále po dálnici až do Osla nebo je možné využít nespočet spojení ze severu Dánska do jižního Norska. Doporučujeme si zajistit lodní lístek dopředu. Pro informace o cenách a podmínkách se obraťte na Color Line.

Přímé spojení z Německa nabízí Color Line na trase Kiel – Oslo.

Na vnitrostátních linkách jezdí mnoho společností (Fjord1, Hurtigruten). Zejména v době letních prázdnin a zvýšeného pohybu turistů je občas nutné počítat s delšími čekacími dobami na nalodění. Problémy bývají s trajekty na E 6 na Lofoty (Bøgnes – Lodingen) a Narvik (Bøgnes – Skarberget).

Přehled spojení trajektem do Norska

Trajekt Doba jízdy Společnost
Frederikshavn (DK) – Oslo (N) 8 hodin Color Line
Frederikshavn (DK) – Oslo (N) 8 hodin 30 minut Stena Line
Hirsthals (DK) – Bergen (N) 21 hodin Color Line
Hirsthals (DK) – Larvik (N) 8 hodin Color Line
Hirsthals (DK) – Kristiansand (N) 2 hodiny 30 minut Color Line
Hirsthals (DK) – Stavanger (N) 11 hodin Color Line
Kiel (D) – Oslo (N) 20 hodin Color Line
København (DK) – Helsingborg (S) – Oslo (N) 16 hodin DFDS Seaways

Časy jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na denní době.

Fjord1HurtigrutenColor LineDFDS SeawaysStena Line

Aktuální stav

Norské silnice a dálnice jsou v naprosto perfektním stavu, nutné je však počítat s tím, že norská silniční síť není tak hustá, jako je obvyklé ve střední Evropě. V případě opravy silnice nejsou až na výjimky zaváděny objížďky, ale jezdí se přímo přes stavbu. Dálniční síť se teprve staví a spíše se jedná o ojedinělé úseky tam, kde je vyšší intenzita provozu, například v oblasti Bergenu, Trondheimu, Stavangeru a samozřejmě hlavního města Osla. Do roku 2008 nebyla hotová ani hlavní dálnice z Osla na švédské hranice. Po celé zemi probíhá výstavba nových mostů a tunelů přes fjordy, v mnoha případech probíhá optimalizace stávajících mezinárodních silnic.

Norsko nemá zaveden vlastní systém značení dálnic, používá se pouze evropské označení. Všechny dálnice jsou osvětlené po celé délce. Síť čerpacích stanic a odpočívadel je dostatečně hustá.

Dopravní situace

Provoz v Norsku je s výjimkou hlavních tahů v době prázdnin a hlavního města Osla velmi klidný a bezpečný. Je ale třeba se připravit na velké vzdálenosti a nízkou cestovní rychlost, která je však plynulá, neboť nízké intenzity provozu a velké vzdálenosti mezi městy zaručují plynulou jízdu konstantní rychlostí. Norští řidiči jsou velmi disciplinovaní, ve městech a obcích se striktně dodržuje rychlost 50 km/h, mimo město 80 km/h a na dálnicích 90 km/h! Policie provádí namátkové kontroly rychlosti, ve městech a na frekventovaných úsecích jsou stacionární radary (Automatisk trafikk kontroll nebo značka fotoaparátu), ne všechny jsou však v provozu.

Automatická kontrola rychlosti

Velmi důrazně doporučujeme respektovat dopravní předpisy a předepsané rychlosti, pokuty za jejich nedodržení jsou vysoké. Oproti střední Evropě není běžné časté předjíždění, běžně lze vidět, že pomalu jedoucí auto zastaví rychleji jedoucímu a pustí jej. Výjimkou nejsou kontroly váhy vozidel, na mnoha místech je možno využít trvale umístěných vah ředitelství silnic Vegvesen.

Svátky a prázdniny

 • 1. ledna (Nový rok)
 • Zelený čtvrtek
 • Velký pátek
 • Velikonoční pondělí
 • 1. května (Svátek práce)
 • 17. května (Národní svátek)
 • Kristovo nanebevzetí
 • Svatodušní pondělí
 • 25. a 26. prosince (Vánoce)

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot naleznete zde

Atlantická cesta

Slovník dopravního značení

forbikjøring forbudt zákaz předjíždění
gjennomkjøring forbudt průjezd zakázán
kjør sakte jeďte pomalu
omkjøring objížďka
svake kanter nesjízdná krajnice
vegarbeidsområde práce na silnici
ut výjezd

Důležité odkazy a kontakty

Turistický portál www.visitnorway.com
Elektronický výběr mýta AutoPASS www.autopass.no
Norské ředitelství silnic www.vegvesen.no
Norský automobilový klub NAF www.naf.no
Asistenční služba Viking Redningstjeneste www.vikingredning.no
Plánovač cest www.visveg.no
Color Line www.colorline.com
Jízdní řád a přehled cen Color Line leták PDF
DFDS Seaways www.dfdsseaways.com
Stena Line www.stenaline.com
Fjord1 www.fjord1.no
Hurtigruten www.hurtigruten.com
Hasiči 110
Policie 112
Záchranná služba 113
SOS 112

Stav: únor 2017

Pečlivě jsme pro Vás připravili tyto informace. Prosíme Vás o pochopení, že správnost a úplnost těchto informací je bez záruky.


© 2002 – 2024 ceskedalnice.cz

info@ceskedalnice.cz | Poslední změna stránky 21. 3. 2018 | RSS Novinky

Obsah stránek ceskedalnice.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.

Používáme WordPress