D8, tunel Panenská

Informace o cestování ve Francii

Francie

Stručné info

Mýto Dálnice
Povolené množství alkoholu v krvi Alkohol: 0,5 ‰
Měna Euro (EUR)
Telefonní předvolba + 33
Časové pásmo Středoevropský, v letním období + 1 hodina
Další informace Informace MZV ČR

Rychlostní limity

Město Mimo město Silnice pro motorová vozidla Dálnice
Osobní automobil 50 90 110 130
Motocykl 50 90 110 130
Pozn.: Dálnice za deště pouze 110 km/h, silnice 80 km/h. Pro řidiče, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než 2 roky, jsou povolené rychlosti mimo obec o 20 km/h nižší.

Základní informace pro motoristy

Nezapomeňte na značku CZ (při cestách po EU již není nutná, jestliže máte EU registrační značku), zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník, reflexní vestu a alkoholtester. Doporučujeme hasicí přístroj.

Ve Francii jsou často k vidění silnice se třemi pruhy bez označení, pro který směr je určen střední pruh. Ve stoupání mají přednost vozidla jedoucí vzhůru. Ve Francii jsou přísně zakázany antiradary.

Parkování

Černožluté vodorovné značení znamená zákaz parkování. Běžné je parkování s placenými automaty. V modrých zónách je parkování regulováno prostřednictvím parkovacích disků. Jsou k dispozici na policii či v turistických kancelářích. Disky se nemusí používat o nedělích a svátcích, jinak mezi 9 – 19 h.

Dopravní značení

 • Modré dopravní značky značí dálnici.
 • Zelené dopravní značky značí čtyřpruhové dálkové tahy a rychlostní silnice.
 • Bílé dopravní značky značí silnice a místní cíle.
Francouzské dopravní značení

Mýtné

Používání francouzských dálnic podléhá mýtu. Na začátku placeného úseku obdržíte z automatu lístek, který při na další mýtnici (péage) či na výjezdu z dálnice zaplatíte hotově nebo kreditní kartou Visa nebo MasterCard, ne kartou typu Maestro atp. Pozor na vjetí do bran, které jsou označeny „t“, jedná se o abonentní systém, který se jmenuje Liber-t. Francouzská dálniční síť je provozována různými společnostmi, systém placení je ale stejný. Cena na 100 km bývá na normálních úsecích cca 6 Euro, na náročnějších dálnicích to bývá dvojnásobek a více. Existují i dálnice bez poplatku, například se jedná o části dálnic A 20, A 25, A 75, A 84 a další.

Mýtnice

Aktuální stav

Francouzské dálnice jsou jedny z nejkvalitnějších v Evropě. Na většině dálnic je výborný asfaltový povrch a kvalitní síť čerpacích stanic (Aire), hlavně velké nové areály nabízí mnoho služeb. Číslování francouzských dálnic je podle tahů mezi velkými městy, to znamená, že přes celou zemi vystřídáte několik čísel. To může být pro cestování na delší vzdálenosti nepříjemné, zvláště pak ve spojitosti s tím, že každou chvíli je u velkých měst mýtnice (péage).

Francouzská dálnice

Většina řidičů dodržuje maximální povolenou rychlost, časté jsou elektronické kontroly rychlosti, jsou ale předem hlášeny značkou, méně časté jsou běžné kontroly. Na dálnicích je mnoho elektronických tabulích informujících řidiče o situaci na dálnici, velmi propracovaný je i systém hnědých značek s turistickými cíli.

Radar

Dopravní situace

Vzhledem k tomu, že použití dálnice je Francii drahé, je intenzita provozu poměrně malá (oproti například Německu). Výjimku tvoří úseky u velkých měst a dálnice u Středozemního moře v době ovlivněné turisty a prázdninami, mnohdy se také tvoří zácpy před mýtnicemi. Speciální případ je doprava v prostoru Paříže, kde je třeba se připravit na dopravní komplikace. Využít se dá sice několik okruhů a spojek, ovšem naleznete na nich proměnné značky s informacemi, kde budete déle stát v zácpě.

Mimo dálnice se doporučuje dbát zvýšené pozornosti zejména na jihu země a v úzkých uličkách měst. České návštěvníky také překvapí kruhové křižovatky, kterou jsou doslova všude.

Paříž

Svátky a prázdniny

 • 1. května (První máj)
 • 8. května (Den osvobození)
 • 21. května (Nanebevstoupení Krista)
 • 31. května (Svatodušní neděle)
 • 1. června (Svatodušní pondělí)
 • 14. července (Státní svátek – dobytí Bastily 1789)
 • 15. srpna (Nanebevzetí Marie)
 • 1. listopadu (Svátek všech svatých)
 • 11. listopadu (Den klidu zbraní – konec 1. sv. války)
 • 25. prosince (Vánoce)

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot naleznete zde

Slovník dopravního značení

Toutes Directions ostatní směry (tranzit)
Rappel upomínka (většinou pod značkou s rychlostí)
Ralentir zpomalit
Centre Ville centrum
Passage interdit průjezd zakázán
Déviation objížďka
Péage mýtnice

Důležité odkazy a kontakty

Turistický portál www.franceguide.com
Francouzský automotoklub www.automobileclub.org
Oficiální stránky o francouzské dálniční síti Autoroutes
Jednotliví provozovatelé francouzské dálniční sítě
Tunel Fréjus www.tunneldufrejus.com
Tunel Mont Blanc www.tunnelmb.net
Viadukt Millau www.viaducdemillau.com
Eurotunnel www.eurotunnel.com
Hasiči 18
Policie 17
Záchranná služba 15
SOS 112

Stav: únor 2017

Pečlivě jsme pro Vás připravili tyto informace. Prosíme Vás o pochopení, že správnost a úplnost těchto informací je bez záruky.


© 2002 – 2023 ceskedalnice.cz

info@ceskedalnice.cz | Poslední změna stránky 21. 3. 2018 | RSS Novinky

Obsah stránek ceskedalnice.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.

Používáme WordPress